Kwiaty cebulowe. Krokusy, żonkile, puszkinie, cebulice... Wiosną, po zimie, są jak haust świeżego powietrza po duchocie. Dają poczucie ulgi, że wiosna jednak, i tego roku, znowu nadeszła. Kochamy je bardzo i sadzimy wszędzie, z wyjątkiem trawników.
[caption id="attachment_590" align="aligncenter" width="640"] Purple crocuses in the grass[/caption]
A przecież trawniki też kochamy, z tego co widzę rozglądając się po naszych polskich ogrodach. Więc dlaczego nie połączyć jednego z drugim? Dlaczego nie wykorzystać tej połaci, mało zielonej i mało ciekawie wyglądającej bardzo wczesną wiosną. Po zimie tak bardzo potrzebujemy koloru, a w ogrodach z czasem robi się coraz ciaśniej, na rabatach coraz mniej miejsca. I chociaż znam takich, którzy do perfekcji opanowali sztukę sadzenia w warstwach i dochodzą co najmniej do czterech warstw w ziemie, jedna nad drugą, to zanim i ty dotrzesz do tego momentu, to rozwiązaniem jest posadzenie kwiatów cebulowych na trawniku i można mieć coś pięknego, coś czego nie ma sąsiad! Łąkę kwiatów na nie-pięknym-jeszcze trawniku w marcu-kwietniu!
Jeśli należysz do grupy „ortodoksyjnych” wielbicieli trawników, to wiem, że za żadne skarby nie dasz się namówić. Wiem. I nie nalegam. Ale może jednak przeczytasz ten artykuł do końca? Kiedyś może temat ci się przypomni, gdy już wyjdziesz z okresu przekonania, że na trawniku to ma być tylko trawa.
Jeśli jesteś osobą dopuszczającą do siebie myśl, że na trawniku może rosnąć coś więcej niż trawa, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie i zapraszam do dalszego czytania.
Najciekawsze do posadzenia są krokusy, bo kwitną bardzo wcześnie, są w różnych kolorach i dają bardzo dużo radości. Dlatego dzisiaj będzie o krokusach.
Krokusy sadzimy od końca września do dnia, kiedy to przestaje być fizycznie możliwe, czyli do czasu zamarznięcia ziemi. Przyznaję, że i taką próbowałam kopać… heheheeh! Ty też? No i co? Wyszło, że się nie daje.
Jak z sukcesem uprawiać krokusy w trawniku?
#1 Wybierz właściwy gatunek krokusów
Spośród wielu gatunków i odmian krokusów, w trawniku najlepiej czuje się Crocus tommasinianus, a co jest jego wielką zaletą rozmnaża się samoistnie z nasion, dzięki czemu z z czasem masz coraz więcej wiosennych kwiatów. Można też posadzić Crocus chrysanthus, ale te czują się w trawnikach trochę gorzej.
#2 Nie ścinaj liści po kwitnieniu
Jednym z warunków sukcesu w uprawie krokusów w trawnikach jest cierpliwość i doczekanie momentu, gdy po kwitnieniu liście krokusów zżółkną. Wyczekanie tego okresu jest ważne dla cebulek i kwiatów w przyszłym roku. Jak sobie w tym poradzić z koniecznością koszenia trawnika? Są trzy stosowane techniki. Można kosić trawę zostawiając wysepki z krokusami, poczekać z koszeniem całkowicie lub kosić trawę na wys. 10 cm. Wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada.
#3 Wybierz właściwą część trawnika
Wybierając miejsce na trawniku najlepiej, aby to był półcień w pobliżu drzew liściastych. Korzenie drzewa i lekkie zacienienie utrzymują trawnik bardziej suchy i cieńszy, a to krokusy lubią to najbardziej.
#4 Nie podlewaj zbyt dużo
Trawnik krokusowy woli mniej wody. Cebulki krokusowe potrzebują najwięcej wody od jesieni do wiosny, a w tym czasie jest jej u nas raczej naturalny dostatek, więc nie ma konieczności dodatkowego podlewania.
#5 Ostrożnie z nawozami i herbicydami
Środki chwastobójcze dodawane do nawozów do trawników, w najlepszym wypadku osłabią cebulki krokusów. Poza tym, im więcej nawozów używasz i wzmacniasz trawę, tym jest większe prawdopodobieństwo, że trawa zagłuszy krokusy. Tak więc słowo klucz: ostrożnie.
#6 Posadź jeszcze więcej
Jeśli po pierwszym sezonie zobaczysz, że cebulki mają się dobrze, dosadź więcej w następnym. Stosując ten sposób, znajdziesz w trawniku miejsca, w których krokusy czują się najlepiej. Dzięki temu dosadzając w pobliżu masz większe szanse na stworzenie wspaniałej łąki krokusowej.
Życzę pięknej krokusowej łąki na trawniku!
www.NastrojowyOgrod.pl